Kā mēs zinām, tad katrai datu apstrādei ir jābūt pamatotai ar vismaz vienu no Datu regulā[1] noteiktajiem tiesiskajiem pamatiem. Tie praksē un ikdienā tiek saukti arī par likumiskajiem pamatiem vai datu apstrādes pamatojumu. Bez atbilstoša tiesiska pamata piemērošanas datu apstrāde ir nelikumīga.
Ir seši tiesiskie pamati: piekrišana, līguma izpilde, juridisks pienākums, sabiedrības intereses vai oficiālās pilnvaras, vitālo interešu aizsardzība un leģitīmo interešu ievērošana. Organizācijai jeb pārzinim ir jāizvērtē, kurš no šiem pamatiem ir atbilstošākais katrai veiktai personas datu apstrādei. Bez atbilstoša tiesiska pamata piemērošanas, datu apstrāde uzskatāma par nelikumīgu.
Kaut arī par tiesiskajiem pamatiem datu apstrādē Datu valsts inspekcija stāsta organizācijām gan privāti, gan publiskajā telpā, ikdienā mēs joprojām sastopamies ar situācijām, kad to piemērošana ne vienmēr ir skaidra. Nepārzinot tiesisko pamatu dažādību un to piemērošanas priekšnosacījumus, tiek izvēlēti tiesiskie pamati, kas neatbilst apstrādes būtībai, līdz ar to nenodrošina arī cilvēku kā datu subjektu tiesību ievērošanu.
Tādēļ šoreiz ar Datiņu ģimenes palīdzību un praktiskiem piemēriem vēlamies vienkopus pastāstīt par visiem tiesiskajiem pamatiem, lai sniegtu ieskatu to piemērošanas nosacījumos un ierobežojumos.
Šajā skaidrojumā uzskaitīsim visus datu apstrādes pamatojumus, sniedzot piemērus, kad tie piemērojami datu apstrādei.*